İ.E.T.T. ve AKBİL

ŞOFÖRE AKBİL SATIŞ YASAĞI KARABORSA BİLETÇİLERE YARADI

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri'nin (İETT) otobüs şoförlerinin bilet satmasını yasaklaması karaborsacıların yüzünü güldürdü.

Bilet gişeleri yeterli olmayınca durakların çoğunda yeniden karaborsa bilet satılmaya başlandı. Bileti olmayanlar, 200-300 bin lira fazla bilet parası ödeyerek otobüse binmek zorunda kalıyor. Korsan biletçiler 1,30 YTL'lik bileti 1,50-1,75 YTL'den satıyor. Bazı duraklarda korsan biletçiler şoförün izniyle otobüsün içinde dahi satış yapıyor.

Sabah saatlerinden itibaren çoğunluğu çocuklardan oluşan korsan bilet satıcıları Eminönü, Beyazıt gibi meydanlarda toplanıyor. Karaborsa bilet satıcıları, 1,3 YTL'lik tam bileti 1,5 YTL'ye satıyor. Korsan biletçiler, 0,9 YTL'ye satılan öğrenci biletini ise 1 YTL'den satıyor. Karaborsaya yönlendirildiklerini düşünen yolcular, yetkililerin soruna çözüm bulmasını istiyor. İETT Genel Müdürlüğü Basın Danışmanı Zeki Gümüş de karaborsadan kurtulmak istediklerini; ama zabıta ve polisin karaborsacılarla mücadelede yetersiz kaldıklarını savunuyor. Gümüş, karaborsayı bitirmek için, 90 civarındaki bilet ve akbil satış gişe sayısını artırma yönünde çalışmalar yürüttüklerini ifade ediyor. Emniyet ve zabıtanın gişelerin yanında tezgah açanlara karşı etkili mücadele etmediğini savunan Gümüş, "Uygulamaların faydası olduğu kadar eksikleri de olabilir. Ama bizim için öncelikli konu araç, sürüş ve yolcu emniyetidir." diyor. Otobüslerde ikinci bir kişinin istihdam edilmesinin zor olduğunu dile getiren Gümüş, şöyle devam ediyor: "2 bin 500'e yakın otobüse birer kişi daha yerleştirilirse, İETT büyük zarar eder. Biz, akbil kullanımının yaygınlaşmasını istiyoruz. İnsanların yüzde 90'ı akbil kullanıyor. Bilet kullanan küçük kitle de akbil kullanırsa sorunların aşılacağını düşünüyorum."

İETT otobüslerinin içerisinde bilet satılması gibi bir durumun olamayacağını belirten Gümüş, konuyla ilgili ihbarları değerlendireceklerini ifade ediyor. Gümüş, otobüs içerisinde bilet satılmasına izin veren şoförler hakkında yasal işlem yapılacağını sözlerine ekliyor. İETT Çalışanları Derneği Başkanı Salim Sezer, karardan mağdur olan vatandaşların, oy verdikleri insanları göreve çağırmalarını istedi.

Haberi resim olarak gör

ZAMAN ONLİNE
14 AĞUSTOS 2005 PAZAR